Bojan Strażackie to niefiltrowany lager produkowany z czterech odmian chmielu: sybilla, amarillo, lubelski i marynka.
Piwo ma barwę jasnozłotą, typową dla lagerów; samo piwo jest lekko zmętnione. Biała piana gęsta z drobnymi pęcherzykami szybko opada, naznaczając brzeg szklanicy. W smaku piwo ma wyczuwalne nuty owocowe, do tego czuć goryczkę, która jednak nie zostaje długo na języku. Sam zapach piwoszy nie zachwyci, ale też nie odrzuci – wyczuwalny jest chmiel, ale nie narzuca się swą intensywnością.
Piwa strażackiego spróbowałam, tak jak innych bojanowskich, i jakbym miała je ocenić, jest to piwo takie dość typowe. Zdecydowałam się na jego zakup, bo zaciekawiła mnie etykieta i sama nazwa – w moim mniemaniu, kupując to piwo, to tak jakbym składała hołd strażakom.
Jakbym miała wskazać, które z piw Browaru Bojan najbardziej przypadło mi do gustu, to byłby to Toporek. Niestety, Strażackie posiada mniej ekstraktu (zaledwie 11%, gdy Toporek to 14% wag), na dodatek ciągle miałam wrażenie metalicznego posmaku na języku, a piwo wydawało mi się dość wodniste i słabe. Takie piwo, które po schłodzeniu można wypić duszkiem po intensywnym wysiłku fizycznym, aby uzupełnić płyn, a potem już przychodzi czas na delektowanie się lepszą propozycją z Bojanowa czy innego browaru.
Piwa z Bojanowa to:
- Bojan Wielkopolskie – lager, zawartość alkoholu 5%, pasteryzowane
- Bojan Strażackie – lager, zawartość alkoholu 5%, niefiltrowane
- Bojan Toporek –lager, zawartość alkoholu 6%, niefiltrowane
- Bojan Czarny – ciemne piwo, zawartość alkoholu 6%
- Piwo Kokosowe – smakowe jasne piwo, zawartość alkoholu 5%
- Bojan Złoty Smok – lager z dodatkiem ryżu, zawartość alkoholu 5,5%
Ciekawostka nr 1: Piwa z Bojanowa mają nawiązania strażackie z prostej przyczyny – wraz z utworzeniem browaru powołano straż pożarną w Bojanowie, a to właśnie na wieży browaru dyżurny strażak pełnił swą służbę, wypatrując pożarów.
Ciekawostka nr 2: To Marek Jakubiak, dość kontrowersyjny polski piwowar (akcja Jakubiak vs Michalczewski) stoi za reaktywacją zabytkowego browaru w Bojanowie; dzięki niemu reaktywacji doczekały się też browary w Ciechanowie i Lwówku Śląskim. Własnością firmy Browary Regionalne Jakubiak są ponadto Browar Tenczynek i Browar Biskupiec. Piwa są dystrybuowane przez sieć hurtowni Piwa Regionów.
Reviews
There are no reviews yet.